Otázky, které byste si mohli položit

Přístup k naší tvorběPořadí jmenTransliteracePřehráváníTitulkySD videaSamostatné titulkyChyby v releasechCRCIRCStahování z XDCC
 1. Přístup k naší tvorbě

  Provoz serveru byl ukončen. Pro přístup k naší tvorbě postupujte podle návodu v sekci Stahování z XDCC.

 2. Pořadí jmen

  Používáme evropské pořadí vlastních jmen, tzn. formát [jméno] [příjmení], například tedy Čizuru Honda. Výjimkou jsou překlady, které jsme převzali od skupiny Pantsub, tedy například Gosick a Hatsukoi Limited, ve které jsme používali japonské pořadí jmen a v rámci konsistence jsme to tak ponechali až do konce. V sérii Bokura no, kterou jsme taktéž převzali od Pantsubu, by mělo být evropské pořadí jmen, ale vzhledem k tomu, jak dlouho tuto sérii překládáme a kolik na ní už pracovalo překladatelů, nejsme schopni zaručit, že se někde nestala chyba a pořadí nezůstalo japonské.

 3. Transliterace

  Používáme standardní českou transliteraci, tedy například Kjósuke Kósaka. Opět ale platí, že v projektech, které jsme převzali od skupiny Pantsub, je zachována v rámci konsistence transliterace anglická ve formě tradiční hepburnovy romanizace s výjimkou psaní „n“ jako „m“ před souhláskami „b“, „p“, „m“. Například slovo せんぱい [se-n-pa-i] bude tedy přepsáno nikoliv sempai, ale senpai. Totéž platí pro českou transliteraci, kde se ale nelze odkazovat na nějaký standard, protože neexistuje.

  Série Gosick, Hatsukoi Limited a Bokura no mají tedy anglickou transliteraci, ostatní naše série používají českou.

 4. Přehrávání našich videí

  Všechny naše enkódy jsou s h.264 videem a mp3/ac3/aac audiem v mkv containerech (výjimečně v mp4).

  Pro přehrávání doporučujeme nainstalovat CCCP Codec Pack. Tento balík codeců obsahuje i přehrávač Media Player Classic Homecinema Edition, který můžete použít pro přehrávání videí. Před instalací CCCP se, prosím, ujistěte, že nemáte na počítači nainstalovány jiné codec packy, popř. je odinstalujte.

  V případě problému se můžete přijít poradit na náš IRC kanál nebo nám napsat e-mail. Pokud budete mít pocit, že je chyba na naší straně, prosíme, upozorněte nás.

 5. Typ titulků

  Do mkv kontaineru dávame ASS titulky (tzv. stylované titulky) a SRT titulky (tzv. nestylované, zobrazují se jedním fontem, nemají posicování apod., pokud nemusíte, nepoužívejte je; do našich releasů je dáváme kvůli lidem, kterým by se mohl např. špatně číst font titulků, který jsme zvolili, nebo jejich zařízení nepodporuje stylované titulky). Všechny naše standardní releasy jsou softsubované, to znamená, že titulky lze vypnout. Hardsubujeme pouze ve výjimečných případech a SD releasy.

 6. SD verze – hardsubovaná videa s malým rozlišením

  Vedle releasů ve vysokém (720p) rozlišení k některým sériím vydáváme i verze videí, které by měly být přehratelné i na slabších zařízení, jako jsou staré netbooky, telefony, tablety či media centery, které nepodporují kontejner mkv nebo stylované titulky. Tyto verze můžete stáhnout buď kliknutím na tlačítko „Stáhnout SD“ u příslušného dílu nebo je najdete na DC v adresáři „Nizke_rozliseni“ vždy ve složce daného projektu.

  Videa mají rozlišení 768×432px (pro poměr stran 16:9) a měly by se vejít do 100 MB na díl. Titulky jsou hardsubované (tzn. že jsou přímo v obraze videa), takže se budou zobrazovat všude stejně. Videa jsou kodovaná kodekem h.264 v relativně nízkém nastavení, audio je u prvních SD releasů (SAO, CB, část Shinsekai, část P-P) v mp3 o 115 kbit/s, u novějších je pak podle mp4 specifikace v AAC, celé je to zabalené do mp4. Avi kontejner s XviD kodekem používat nebudeme z toho důvodu, že práce s ním je přílišný vopruz.

 7. Vydávání samostatných titulků

  Ačkoliv se občas najde smysluplná žádost o vydání samostatných titulkovacích skriptů, nebudeme tak činit. Pokud si myslíte, že máte opravdu dobrý důvod, proč bychom je konkrétně vám měli vydat, napište nám. (Stažená videa anglických skupin popř. rawy nás k tomu obvykle nepřesvědčí.)

  K některým projektům (výhradně dokončeným) je vydán archiv s titulky SRT. Nejsme ve vydávání těchto archivů však moc důslední, takže nám to v případě zájmu můžete připomenout.

 8. Chyby v našich releasech

  Pokud po stažení našeho videa narazíte na technickou chybu (např. se nezobrazují titulky, nejde přehrát celé video, nefunguje zvuk, obraz je černý atp.), zkontrolujte si, prosím, následujícím způsobem, jestli jste ho stáhli dobře:

  V názvu souboru je v hranatých závorkách osmímístný hexadecimální kód – tomu se říká CRC. Pomocí tohoto návodu v sekci CRC si zjistěte CRC staženého videa a s CRC v jeho názvu ho porovnejte. Pokud se bude shodovat, je chyba buď v nastavení vašeho přehrávače, nebo už ve videu na serveru a v takovém případě nám, prosím, napište. Pokusíme se vám s nastavením pomoct a naše chyby napravit. Pokud se shodovat nebude, zkuste soubor stáhnout znova.

  V případě, že soubor ani po druhém stažení nepůjde přehrat správně, znovu zkontrolujte CRC. Pak porovnejte CRC zjištěné u prvního staženého souboru (dále jen CRC1), CRC zjištěné u druhého staženého souboru (dále CRC2) a CRC v názvu souboru (dále CRC v názvu):


  1. Pokud se CRC2 bude shodovat s CRC1, je chyba u nás, napište nám.
  2. Pokud se CRC2 nebude shodovat s CRC1, ale bude se shodovat s CRC v názvu, opět je chyba u nás, napište nám.
  3. Pokud se CRC2 nebude shodovat vůbec s ničím, je chyba někde mezi naším serverem a vámi, s čímž bohužel nejsme schopni nic moc udělat. Zkuste jiný počítač, jinou lokaci (připojení k Internetu) případně se zkuste přijít poradit na IRC.

  Pokud máte problémy se stažením našich videí častěji a jste si jistí, že s vaším připojením ani počítačem určitě nic není, také nám napište. Může se stát, že selže server, na kterém máme videa nahraná, nebo se stane jiná podivná obskurnost.

  Může se vám také stát, že se v titulcích nebude zobrazovat diakritika, budou divně posunuté, najdete chyby v překladu nebo budou špatně pojmenované či načasované kapitoly. I takové chyby nám, prosím, hlašte.

 9. CRC – Kontrola správnosti stažení souborů

  CRC, neboli Cyclic Redundancy Check, je kontrolní součet generovaný podle obsahu dat, který se používá ke kontrole jejich korektního přenosu. CRC32, které používáme, je representováno osmicí hexadecimálních čísel, které se vkládá do názvů souborů, protože názvy jako jediné CRC neovlivňují. U našich souborů je používáme proto, abyste si mohli v případě problémů zkontrolovat, zda nastala chyba při vašem stahování souboru, nebo zda je soubor vadný i na serveru.

  Pro zjištění CRC postupujte podle tohoto návodu (pro Windows 2k a vyšší, uživatelé unixových a jiných OS nechť použijí Google nebo jiný vyhledávač):


  1. Stahněte si tento program (CheckCRC.exe – 405 kB)
  2. Program jednou spusťte, následně zavřete
  3. Pravým tlačítkem klikněte ve vašem správci souborů (třeba Windows Explorer) na soubor, kterému chcete kontrolovat CRC a v kontextovém menu najděte položku CRC32 (vizte obrázek)
  4. Po kliknutí v menu na CRC32 se spustí generování CRC, za chvíli by se mělo objevit osmimístné číslo typu 1DF4585A (vizte obrázek)
  5. Toto číslo srovnejte s tím, co je v názvu daného souboru

  To je celé.

  Pozn.: pro soubory větší než cca 1 GB program CheckCRC.exe nefunguje, použijte Hashcalc.

 10. Internet Relay Chat a připojení na IRC kanál

  IRC (neboli Internet Relay Chat) je chatovací protokol, který byl jedním z prvních, jež umožňovaly komunikaci uživatelů v reálném čase. Jde o komunikaci many-to-many, tedy že zprávu, kterou napíše jeden člověk, vidí všichni uživatelé, kteří jsou připojení na stejném kanále (místnosti). IRC chat podporuje i tzv. query, soukromé zprávy, které jsou one-to-one, tedy klasická soukromá konversace dvou lidí. Možnosti využití IRC jsou rozšiř ovány takzvanými boty (roboty), kteří reagují na příkazy (triggery) a někteří vám mohou sdělit stav počasí, jiní poslat soubor, lze s nimi hrát jednoduché hry a podobně.

  Více o IRC si můžete přečíst na Wikipedii.

  Pro připojení postupujte podle následujícího videonávodu. Využít můžete rovněž textového návodu níže, který je prakticky přepisem toho, co se děje ve videu.
  1. Stahněte si aplikaci KVIrc na oficiálních stránkáchmomentálně verze 4.2.0
  2. Spustťe stažený soubor KVIrc-4.2.0-Equilibrium.exe a postupujte podle pokynů při instalaci:
   1. Odsouhlaste licenční ujednání
   2. Komponenty ponechte na defaultním nastavení
   3. Vyberte si složku, kde chcete mít KVIrc nainstalovaný
   4. Proběhne instalace
   5. Klikntěte dokončit
  3. Spusťte KVIrc z nabídky programů (pokud jste nevybrali spustit rovnou po instalaci)
  4. Postupujte podle pokynů prvního spuštění aplikace
   1. Odklikněte uvítací obrazovku
   2. Odsouhlaste, že rozumíte, že KVIrc je GNU (tedy svobodný software)
   3. Vyberte adresář, kam se budou ukládat data aplikace. Doporučuji zvolit poslední možnost (všechna nastavení v programovém adresáři)
   4. Zadejte údaje, které chcete, aby o vás svět věděl. Jediné, co je tady důležité, je nick (přezdívka) – tedy jméno, pod kterým vás všíchni uvidí
   5. Vyberte si vzhled (můžete ponechat na defaultu)
   6. Dokončete první spuštění
  5. Po spuštění se objeví okno Servery. Klikntěte na tlačítko Nová síť (vpravo 1. od shora), pojmenujte ji třeba Rizon, pak klikněte na Přidat server (2. od shora), vepište adresu irc.rizon.net a klikněte na Připojit nyní.
  6. Po připojení se objeví okno na připojení ke kanálům, to zavřete. V aplikaci nyní vidíte horní řádek (pro vás nepodstatný), okno s logem zpráv a dolní „příkazový“ řádek, kam budete psát příkazy a zprávy.
  7. Do tohoto příkazového řádku po připojení k serveru (tedy po vypsaní několik desítek řádků logu v okně Rizon) vepište /join #sunsub a stiskněte klávesu Enter. Tímto se připojíte na kanál #sunsub.
  8. Pozdravte a počkejte, až vás taky někdo pozdraví, popřípade položte svůj dotaz a čekejte na odpověď. Pokud chcete rychlejší odpověď, napište přímo některému z operátorů kanálu, nejlépe edison^23, chill, Aurielle či Paddy. Nečekejte překotnou aktivitu hned, jak přijdete – IRC je od toho, že jej necháte zapnuté na pozadí, budete si dělat něco svého a občas se podívate na kanál, zda se náhodou neprobírá něco zajímavého, případně se o něco zajímavého podělíte sami a budete čekat, jestli to někoho zaujme a rozvíří to diskusi.
  9. Mimochodem, chovejte se slušně, respektujte operátory a nepište na IRC s diakritikou.
 11. Stahování souborů (releasů) z XDCC bota

  Tato sekce předpokládá znalost toho, co je IRC. Pokud si tím nejste jisti, pročtěte si nejdříve sekci o IRC, kde zjistíte, jak moc užitečná věc to je.

  Obecný úvod

  Anžto IRC je protokol velmi širokých možností, podporuje i několik způsobů přenášení souborů. Jde o přenos typu server-client, tedy jeden uživatel při přenosu poskytuje data (server), druhý je přijímá (client), v našich končinách tedy činnost pro příjemce zcela legální, ať už jde o data jakákoliv. Jedna z těch jednodušších realisací poskytování souborů je robot (zkráceně bot), který je připojen jako vy na kanál, poslouchá tam žádosti od vás (např. žádost o poslání souboru), a když nějakou dostane, zpracuje ji, sáhne na server, kde je umístěn soubor, o nějž jste požádali, a začne vám jej posílat.

  Jak na to – krátce

  Krátké pokyny, pokud vám vaše intelektuální disposice neumožňují porozumění delším textům:


  1. xdcc.totan.cz
  2. Klikněte na název souboru, který chcete stáhnout
  3. Zkopírujte příkaz v okénku (začíná lomítkem)
  4. Na kanále Sunsubu (#sunsub) odešlete příkaz (jako obyčejnou zprávu, lomítko musí být na začátku)
  5. Odklikněte případnou výzvu klienta na přijetí souboru
  6. Pokud vám to nefunguje, asi budete muset číst dál

  Jak na to – podrobně

  Delší a podrobnější návod určený pro ty, kteří mají čas a dostatečnou úroveň inteligence číst:

  Pokud jste na obyčejné chatování na IRC používali webovou bránu (třeba mibbit), pak na tohle je nutné mít skutečný klient. Jak se k němu dostat a nainstalovat ho je popsáno v opět v sekci o IRC. Následující návod by vám měl pomoci stáhnout a uložit soubor přes IRC protokol od XDCC bota:


  1. Najděte si seznam souborů (packlist), které daný bot (u nás T_T|Lyra) poskytuje, a jejich čísla. Pro Lyru najdete obojí najdete na adrese xdcc.totan.cz (nový odkaz XDCC v záhlaví), jinak to obvykle lze zjistit příkazem /msg Nick_bota xdcc send list, na nějž většina botů odpovídá buď zasláním textového packlistu nebo odkazem na packlist.
  2. V packlistu vyhledejte soubor, který chcete stáhnout (obecně doporučujeme hledat podle CRC – např. „C82892D0“; pro vyfiltrování pouze našich souborů u Lyry zadejte „sunsub“).
  3. Klikněte na název daného souboru. Mělo by vám vyskočit okénko s textem jako „Na našem kanálu … napište tento text: /msg T_T|Lyra xdcc send 520“. Zkopírujte text s příkazem (např. „/msg T_T|Lyra xdcc send 520“).
  4. Ve vašem IRC klientu vložte na našem kanále (#sunsub) zkopírovaný text do pole, kam normálně píšete zprávy, a odešlete jej. Nezapomeňte na to, že lomítko musí být prvním znakem (jinak to odešlete jako obyčejnou zprávu a všichni se vám budou smát). Mělo by se vám objevit něco ve smyslu:
   * T_T|Lyra has offered file.mkv (42 bytes) * DCC RECV connection established to T_T|Lyra [147.251.45.111:4000]
  5. Poté by mělo začít stahování, což se u většiny klientů projeví tak, že se otevře další okno/tab s přenosy (transfers). Může se stát, že se vás klient dotáže, zda chcete soubor přijmout, či kam jej má uložit. Nastavení tohoto najdete obvykle v nastevení přenosů (nějaké Možnosti -> Přenosy). Vizte obrázek (KVIrc). Automatické přijímání souborů používejte opatrně a pokud zrovna nestahujete (nemáte frontu u bota), raději jej vypínejte, je to jistá bezpečnostní díra.

  Stahování více souborů, fronty, rušení přenosu

  Pro stahování více dílů (např. celé série) budete muset postup opakovat pro každý díl, dávkové zpracování pro naše releasy Lyra nepodporuje.

  Vzhledem k tomu, že boti jsou obvykle schopni obsloužit jen omezený počet uživatelů, zařazují se obvykle další žádosti o soubory do fronty a jsou vyřizovány až poté, co je dokončen přenos předchozího souboru. Proto pokud během maximálního počtu přenosů od bota (obvykle 1 nebo 2) zadáte další žádost, objeví se něco ve smyslu -T_T|Lyra- ** You can only have 1 transfer at a time, Added you to the main queue for pack 522 ("file.mkv") in position 1. To Remove yourself at a later time type "/MSG T_T|Lyra XDCC REMOVE 522"., což znamená, že váš požadavek byl přidán do fronty a bude vyřízen, až na něj dojde řada.

  Chcete-li odstranit soubor z fronty, napište /MSG T_T|Lyra XDCC REMOVE X (za X dosaďte příslušné číslo souboru). Pozor, někteří boti nepodporují selektivní vyřazování souborů z fronty a odstraňují z ní všechno. Pokud chcete odstranit celou frontu, zadejte příkaz /MSG T_T|Lyra XDCC CANCEL.

  Při zadávání žádostí do fronty dávejte pozor, abyste zbytečně bota nespamovali. Je vhodné po každé žádost vyčkat na odpověď bota, a pak až zadávat novou. Někteří boti vás budou penalisovat různými způsoby, pokud budou mít pocit, že je spamujete žádostmi příliš rychle.

  Budete-li i po přečtení tohoto návodu mít problém, zeptejte se nás na kanále (pro rychlou odpověď pište konkrétním lidem, ideálně operátorům kanálu), my se pokusíme vám poradit.

  Příklad v KVIrcu
  1. Hledáme soubor Mouretsu_Pirates_ep08_[SunSub].[B1F55805].mkv:
  2. Vložíme příkaz do KVIrcu a odešleme:
  3. V tabu Souborové přenosy můžeme sledovat přenos:
  4. Po skončení přenosu se oznámení o jeho ukončení objeví na kanále, kde právě jsme (notice):

   (v poli pro zprávy je příkaz, kterým jsme si soubor vyžádali.

Komentáře nejsou povoleny.